Formand: Carsten Klitgaard tlf.22461034/35850833
Næstformand: Hans Chr.Dall
Kasserer: Poul Berg
Bestyrelsesmedlem: Lisbeth Jensen
Bestyrelsesmedlem: Inger Lindenstrøm
1.Supp: Martha Villumsen
2.supp.og Redaktør Susan W. Asmussen
3. supp. Jette Nielsen
Referat fra Generalforsamling,
Fuchsiaklubben Cascade
Søndag d. 13. Februar 2011 kl. 14:00
Fremmøde 20 ud af ca. 40
Velkomst ved formanden
Valg af dirigent: Gudmund Jensen.
Generalforsamlingen lovligt indvarslet.
Valg af referent: Jens Phil
Poul Berg, kasserer syg, faldt ned fra et træ. Formanden
overtager foreløbigt kasseregnskabet
Formandens beretning –
Velkommen til alle jer der er mødet op af vores 42 mulige medlemmer. For få dage siden var der 31 der havde betalt kontingent. Og nogle har betalt kontant i dag.
Poul der er vores kasserer kan desværre ikke deltage. Han er faldet ned af et træ, og skal holde sig i ro i en længere periode. Det går fremad, og jeg skal hilse fra ham og Bente.
En beretning er egentlig noget underligt noget, sådan at skulle huske tilbage på hvad der er sket i det seneste år. Og denne gang med mig som formand.
Jeg har ikke følt det som et hårdt år at være formand, for vi kender jo hinanden som en stor familie. Alligevel er det anderledes at skulle stå frem og kunne præsentere klubben udadtil. Håber i stadig er tilfredse med det.
Bestyrelsen ser op til generalforsamlingen således ud:
Carsten (formand) (på valg og ønsker genvalg)
Hans Christian (næstformand) (er ikke på valg,fejl i dagsorden) - blev valgt 2010
Poul (økonomi) blev valgt i 2010
Inger (sekretær) blev valgt i 2010
Birthe (på valg og ønsker ikke genvalg)
Som suppleanter sidder:
Martha (er på valg, fejl i dagsorden, ønsker genvalg)
Sus (Blad og hjemmeside) (på valg og ønsker genvalg)
Jette (Hjemmeside og blad) (på valg og ønsker genvalg)
Alle 3 suppleanter er på valg er på valg hvert år og de ønsker genvalg.
Vores revisor Esther har efter 12 år valgt at stoppe. Det blev varslet allerede for 12 år siden, da jeg blev kasserer og igen ved sidste års generalforsamling, da jeg blev valgt som formand. Så det må siges at være sagt i god tid ;o)
Vi har i perioden holdt følgende møder:
1 konstituerende møde efter generalforsamlingen
6 bestyrelsesmøder og møde før Krudtværksfestivalen
Derudover har der været 6 klubmøder med byttedag, 2 foredrag og plantesnak udover generalforsamlingen, en bustur, en opsamlingsaften vedr. festivalen, åbne haver, grillaften og vores årsafslutning
Sidste år kom der en helt ny sammensætning i bestyrelsen. Ny formand, ny næstformand, ny kasserer og ny sekretær. Bladudvalg og hjemmesiden varetages stadig af Sus og Jette. Vi har alle skulle finde vores pladser og nye roller og håber det var været et godt år for klubben med den måde vi har videreført klubbens aktiviteter på i det gamle år.
Birthe sagde også allerede i årets løb, at hun ikke ville genopstille i dag, så det har vi også været klar over i godt tid.
Birthe har været med siden 1999.
I kender jo de aktiviteter vi har haft sidst år, så det er jo lidt sjovt at skulle remse dem op. Men for god orden skyld skal jeg prøve at huske dem alle sammen.
Efter sidste års generalforsamling, hvor vi fik fastelavnsboller, lavede vi en huskeliste så vi kunne få overblik på hvem der ville sørge for det spiselige til hvert klubmøde. Det var en succes, så det gentager vi igen. Den ligger klar.
Vi havde et foredrag med Marianne Egesø fra Orchidehuset i Søholm ved Fredensborg på vej til Humlebæk. Det var en spændende dag og vist lidt heldigt vi fik besøg af hende. For forretningen findes vist ikke længere. Hjemmesiden er ikke længere tilgængelig.
Forårets kræmmermarked var en hyggelig dag. Og en god salgsdag. Det kan i se i regnskabet. Vi havde et fornuftigt planteindkøb på Grønttorvet. Det er altid hyggeligt at komme på Grønttorvet, og en ny oplevelse for nogle af de nye bestyrelsesmedlemmer. Man kan nemt få lyst til at købe i kassevis, når der er så stort et udvalg ! Alligevel var der plads til overs i vores trailere da vi kørte hjem.
Som kunde, kan vi enten købe en torvebizz, der giver adgang til parkering i det indeværende år, eller en dagparkering, der kun gælder den dag, den er købt. Har skrevet mail om fornyelse af kortet og afventer svar om betaling fremover.
I maj måned havde vi planlagt et rhododendron havebesøg. Da der ikke var den store tilslutning for at komme med forslag til havebesøg blev arrangementet ikke gennemført – og formanden tog til Wien i stedet for! Det var en herlig tur.
Den 30. maj havde vi til gengæld byttedag, og der blev handlet og byttet lidt på kryds og tværs. Husk igen i år at komme med dine planter du vil dele med klubbens medlemmer.
De kan jo være andre har noget at bytte med. Det er jo en plantebyttedag – og ikke en plantekøbedag.
De åbne haver er altid hyggelige dage. Vi mødes hos hinanden og får en rundvisning i haven og lader sig inspirere til en god hyggesnak om planter, frø, drivhus, familie og kager. Det er kreative og hyggestunder vi ser frem til hvert år. Tak til jer alle der lukkede haven op for klubben og andre interesserede i 2010. Og velkommen til jer der gør det i det nye år. Måske der kommer nye haver til, det ved vi når det endelige program foreligger. Så tilmeld jer allerede nu.
Vores bustur i august skulle have været til Rosenhaven ved Løve. MEN vi synes alligevel det blev en for dyr tur med entre og guidebetaling, så vi valgte noget helt andet. Og det fortrød vi slet ikke. Derfor har vi valgt at komme tilbage til ZEN-garden igen i år, men denne gang for at se alle deres rhododendron blomstre sidst i maj måned. Håber på rigtig mange tilmeldinger – måske det bliver en tur uden regnvejr.
Krudtværksfestivalen blev lidt anderledes sidste år, da vi bevidst valgte at lave en mindre udstilling end tidligere. Og det gik jo ganske godt. Enkelte af de besøgende savnede den store flotte udstilling, vi plejede at have. Men alt i alt gik det rigtig godt. Det er et rigtig stort arbejde at sætte en stor og flot udstilling op, og vores kræfter er måske ikke længere til det. Så dette er nok den måde vi gør det på i de kommende år. Lad os prøve og se hvad vi skaber i fællesskab. Tombolaen er det store trækplaster på denne udstilling, så det skal naturligvis fortsætte.
I efteråret var Hans Chr. og jeg til årsmøde i Dansk Fuchsia Selskab. Det blev holdt på Fyn med besøg i 3 enestående og meget forskellige haver + årsmøde i Fyns Botaniske Have, hvor vi var på besøg få år tilbage. En spændende dag hvor vi fik mulighed for at se og snakke med medlemmer fra nogle af de andre klubber i Danmark. Det var en hyggelig dag. Der er generalforsamling i DFS den 19. marts – hvis i som DFS-medlem skulle være interesseret i at deltage.
Årsafslutningen er blevet en af klubbens super hyggelige aktiviteter lige som vores grillaften hos Elna & Jørgen. Ingen af delene vil vi undvære. Det er det sjove, hyggelige og fællesskabet der danner rammen for vores aktiviteter med de sociale kontakter, have og fuchsia i centrum.
I bestyrelsen vil vi allerede nu planlægge aktiviteterne for 2012 så vi er lidt foran, nogle arrangementer tager længere tid at planlægge, og er det foredrag kan det være de er optaget i forvejen. Dette er nogle af bestyrelsens planer.
Og så er der jo lige turen til august til Holland. Den er desværre ikke helt på plads. Håber at have færdigt program om 1 mdr. så vi kan melde det ud på hjemmesiden, mail eller senest på klubmødet i marts måned.
Har ud selv fået mail adresse eller set spændende links som klubben kan gøre brug af, må du godt give besked til klubben så vi er opdateret. Portoen stiger med 1 kr. pr. forsendelse om kort tid, så de penge kan vi godt bruge til klubaktiviteter i stedet for til Post Danmark.
Tal til alle der deltog i årets mange aktiviteter og gøremål. Hvis i ikke havde været med kunne det ikke have ladet sig gøre. Tak fordi i deltager med jeres medlemskab.
Tak til bestyrelsen for årets samarbejde og alt det i har gjort. Tak for de gode samtaler til bestyrelsesmøderne, hvor vi mødes hos hinanden. Tak fordi klubblad udkommer 4 gange om året og hjemmesiden ajourføres. Tak for referaterne og regnskab. Alle gør en stor indsats.
Tak til revisor og suppleant. Hvem bliver mon den nye revisor efter Esther? Og hvem stiller op til bestyrelsen efter Birthe? En stor tak til jer begge for jeres engagement gennem årene. I har begge sagt at i fortsætter i klubben, blot ikke med de poster i har varetaget i mange år. Det bliver som almindelig klubmedlemmer.
En stor tak skal lyde til alle for det store arbejde, de enkelte i løbet af året har lagt i arbejdet. Vi har som sagt stadig en masse spændende arbejde at kaste os over og jeg er sikker på den kommende bestyrelse vil arbejde lige så målrettet på endnu bedre og (om muligt) flere tilbud til vore medlemmer.
Carsten Klitgaard
Formand
godtaget….applaus
I kassererens fravær fremlægges regnskabet af formanden. En mail fra kassereren læses op, 6-8 uger, hvor han skal holde sig i ro. Masser af penge i banken, pænt regnskab. Spørgsmål til regnskabet: inden regnskabet blev godkendt.
Formanden Carsten genvalgt.
Bestyrelsen konstituerer sig selv.
Lisbeth Jensen(ny valg) erstatter Birthe
Suppleanter:
Martha, Jette, Susan (Blad) blev genvalgt.
Valg til Revisor: Carlo, erstatter Esther
Revisor suppleant: Gudmund
Kontingent kører videre med samme sats 2011 + 12 kr. 175,-.
Indkomne forslag: ingen.
Britta foreslog besøg på Dragsholm slot, Rhododendron.
Dirigenten takkede for god ro og orden.
Afsluttende bemærkninger ved formanden
Gaver til afgående bestyrelsesm. Birthe og Esther.
En hilsen til dirigent og referent. Herefter blev der serveret kaffe og kager af klubben, og vi var klar til amerikansk lotteri.